بسم الله الرحمن الرحیم
بنام خداوند بخشنده مهربان

علاقه مندان زیادی به دنبال یادگیری علوم کامپیوتر مشتاقانه از سایت های مختلف بازدید می کنند کتاب های زیادی را مطالعه می کنند و سعی دارند در مدت زمان کوتاهی به آنچه آرزو دارند جامعه عمل بپوشانند. ولی بسیاری از آنها بعد از مدتی دلسرد می شوند دست از تکاپو برداشته و آرزو های خود را در سطح یک آرزوحفظ می کنند. بعضی نیز از روی ناچار به دلیل اینکه مدت زمان زیادی را صرف این علم کرده اند کاری برای خود دست و پا می کنند ولی بدور از اهدافی که برای خود ترسیم کرده بودند.افراد موفقی که به اهداف خود رسیده اند به دلیل اینکه ابعاد مالی را در نظر نگرفته بودند فقط بدنبال علاقه خود بودند با درگیر شدن با آسیب های جسمی مختلف مانند کمرد درد ، کتف درد ، چشم درد توان ادامه کار مورد علاق خود را ندارند.
۱. دلیل این آشفتگی در رسیدن به هدف در علم کامپیوتر چیست ؟
۲. چرا بسیاری بعد از رسید به هدف توان ادامه آن را ندارند ؟
۳. مسیر صحیح رسیدن به هدف کدام است ؟

- در پاسخ به پرسش اول باید گفت آشتفگی بوجود آمده به دلیل نبود راهنمای مناسب و مطالعه کافی است علم آموز ممکن است از طریق دانشگاه بصورت دانشجو وارد این علم شود و یا بصورت فرد عادی علاقه مند . ممکن است اینگونه به نظر برسد که ورود به دانشگاه می تواند راهنمای خوبی باشد برای این علم ولی باید گفت بسیاری از اساتید این علم ارتباط عملی با بازار کار و یا حتی با واقعیت های این علم ندارند و به دلیل عدم بروز بودن سرفصل های این رشته در دانشگاه عملا وقت دانشجو صرف یاد گیری مطالبی می شود که کاربردی برای دانشجو ندارد مشکل ارتباط دانشگاه با صنعت نیز معلوم نیست چه زمانی قرار است برطرف شود.
ممکن است اینگونه برداشت شود که ورود مستقیم به بازار کار راه حل این وضعیت است ، ولی باید گفت ورود بدون آموزش بصورت کارآموز نیز انرژی و وقت بسیاری از علم آموز خواهد گرفت و او را نیز ممکن است دلسرد و از هدف خود دور کند.

- علم کامپیوتر می تواند ذهن را بگونه ای مشغول کند که متوجه گذشت زمان نشوید آیا مشغول رسیدن به هدف خود می شوید خیر در بسیار موارد به بازی های کامپیوتری ، در مواردی به کار های متفرقه مانند آزمون خطا های تمام ناشدنی از نرم افزار photoshp تا autocad از java تا python از میکروتیک تا سیسکو آیا همه اینها جزء اهداف شما محسوب می شود؟
عمق دانش ۱ سانتی در تمام جوانب مهم است یا عمق ۱۰ متری در یک یا دو مورد این مهم را بسیاری از علم آموزان نادیده می گیرند و مانند ورزشکاری که توان محدود و از آن مهم تر زمان محدود تری دارد در چندین رشته شرکت می کند و نتیجه آن شکست یا موفقیت های موقتی است که به دلیل فرسودگی توان ادامه را نخواهد داشت.
در صورتی که برای رسید به هدف زمان بیشتری را صرف کنید و نکات ایمنی ( بله درست است نکات ایمنی ) را رعایت نکنید دچار فرسودگی خواهید شد. کمر درد ، کتف درد ، مچ درد و ضعف چشم حتی دلسرد شدن از عوارض آن است. باید برای کار های متفرقه با کامپیوتر زمان بسیار کمتری صرف کنید و بدانید که صرف زمان بی حساب برای کار های دیگر شما را از هدف دور خواهد کرد .

- و در نهایت باید گفت مسیر مستقیمی برای رسیدن به هدف وجود ندارد ولی می توان با مطالعه ، ورزش و استفاده از تجربیات دیگران و استفاده بهینه از وقت به هدف خود برسید .
در این وب سایت سعی شده است تا تجربه های شخصی خود را در رابطه با مطالب ذکر شده در اختیار شما قرار دهم تا شاید کمک کوچکی کرده باشم در سریع تر رسیدن شما به هدف خود در علم کامپیوتر .

بنیامین محمدی      
کارشناس ارشد معماری کامپیوتر
۱۳۹۹/۵/۱۷