راهنمای خرید مودم 4G/5G

با توجه به ضرورت داشتن یک اینترنت پر سرعت امروزه راهکاری به جز استفاده از مودم (روتر) های 4G/5G بی سیم نیست ، اینترنت ADSL با داشتن سرعت Upload پایین عملا در یک ارتباط دو طرفه مشکلات متعددی ایجاد می کند ، پایدار نبودن سرعت مشکل دیگری است که در ارتباط ها دو طرفه باعث ایجاد تاخیر (Delay) در ارتباط می شود پس استفاده از یک اینترنت پرسرعت می تواند راه گشا باشد البته این اینترنت موبایل هم مشکل ناپایداری سرعت را دارد ولی به دلیل داشتن سرعت کمینه مناسب در ایجاد ارتباط مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

بعنوان مثال سرعت 4G می تواند در مناطقی تا 70Mbps نیز برسد و در زمانهایی که اوج مصرف است نمی توان بیش از 9 یا 10 مگابیت بر ثانیه انتظار بیشتری داشت.

با توجه به تجربه شخصی خودم در یک موسسه آموزش عالی قبل از کرونا با سه مودم 4G هر کدام سرعت 75Mbps سرعت بیشینه داشتند و براحتی تمام خدمات موسسه از طریق این مودم ها انجام می شد و حتی نیاز به لینک وایرلس نبود ولی بعد از شرایط کرونایی و افزایش ترافیک عملا مودم ها از ساعت 9 صبح به بعد بیش از 9Mbps امکان ارائه سرعت نداشتند و ما مجبور به استفاده از 10 مودم 4G شدیم تا سهم بیشتری از تقسیم پهنای باند هوشمند مخابراط داشته باشیم البته این کاهش پهنای باند تنها دلیلش افزایش حجم ترافیک نبود بلکه زیرساخت های نامناسب مخابراطی در شرایط تحت فشار ناکارآمدی خود را بهتر نشان دادند.

البته مشکل سرعت اینترنت بعد از 9 ماه با پیاده سازی فیبر نوری با هزینه های بسیار بیشتر حل شد( این هم می تواند از دلایل افت سرعت 4G باشد).

به هر ترتیب برای همه امکان استفاده از VDSL یا فیبر اختصاصی نیست پس برگردیم به اصل موضوع چه نوع مودمی انتخاب کنیم.

ممکن است به سمت خرید مودم های شرکت های مخابراطی مانند ایرانسل و همراه اول بروید در این مورد باید گفت هزینه پایین این مودم ها دامی است که شما را به یک ارائه دهنده اینترنت محدود می کند به دلیل اینکه این مودم تنها با سیم کارت این شرکت ها کار می کنند و در حقیقت Lock شده اند و امکان استفاده از سیم کارت شرکتی دیگری برای آنها مقدور نیست.

بعضی وقتها یک شرکت پهنای باند اینترنت خود را در منطقی کاهش می دهد و به ندرت این اتفاق برای سایر شرکتها رخ می دهد در صورت lock بودن مودم حق انتخاب خود را از دست خواهید داد.

  1. مودم Lock شده به یک اپراتور خاص خریداری نکنید
  2. مودم حتما برای اتصال به شبکه 4G/5G دارای آنتن خارجی باشد
  3. در صورتی که سیستم هایی بصورت کابلی به آن متصل می شوند دارای 4 پورت شبکه باشد در غیر این صورت تعداد پورت های شبکه مهم نیست.
  4. مودم های می توانند دارای درگاه WAN نیز باشند که بعنوان خط Backup می توان مودم ADSL را به آن متصل کرد .
  5. در صورتی که می خواهید حافظه ی USB را به اشتراک بگذاریم پس باید دارای USB نیز باشند
  6. ممکن است نیازمند یک خط جدید برای مکالمه باشید بله درست است می توانید مودمی بخرید که امکان اتصال تلفن به آن وجود دارد پس گزینه مناسبی است که مودم شما دارای پورت Tel نیز باشد.
  7. بعضی از مودم های آنتن خارجی یا اکسترنال ندارند ولی امکان اتصال این آنتها رای آنها تعبیه شده است این هم می تواند گزینه مناسبی باشد.
  8. حتما بعد از خرید توان بیسیم مودم را با توجه به نیاز کاهش دهید تا عمر دستگاه افزایش یابد و مشکلات امنیتی نیز کمتر شد برد بیسیم هرچقدر بیشتر باشد افراد بیشتر می توانند دستگاه شما را حک کنند
  9. حتما جهت امنیت بهتر از MAC address استفاده کنید
تنظیم قدرت آنتن دهی
کاهش Transmit Power با توجه به نیاز
پورت های مودم 4G
یک مودم 4G با پورت های کامل

لینک شبیه ساز مودم های تی پی لینک و شبیه ساز نرم افزاری محصولات دی لینک در این شبیه ساز نرم افزاری با انواع نرم افزار انواع مودم های TPLink و DLink آشنا خواهید شد.

بنیامین محمدی

کارشناس ارشد معماری کامپیوتر با 15 سال سابقه کار در زمینه شبکه لینوکس و وب سرور با 12 سال سابقه تدریس شبکه (البته به سبک خودم ترکیبی از میکروتیک و سیسکو با توجه به نیاز بازار) علاقمند به جاوا نسخه استاندارد علاقه مند به سیستم عامل های قدیمی به دنبال روش های آموزشی جایگزین برای آموزش بهتر و مفید تر کامپیوتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

OpenJDK مخصوص مایکروسافت

پنج‌شنبه 18 شهریور 1400
مایکروسافت با بهره گیری از سورس کد OpenJDK11 برای سیستم عامل های macos ، Linux ، windows یک openJDK متن باز با قابلیت پشتیبانی در مدت زمان طولانی LTS(Long Term Support) ، جاوا مخصوص به خود را ایجاد کرده است. به دلیل اهمیت جاوا از گذشته تا امروز و افزایش […]
مایکروسافت OpenJDK